27. You purchase one IBM March 160 put contract for a put premium of $13. The ma
ID: 2726292 • Letter: 2
Question
27. You purchase one IBM March 160 put contract for a put premium of $13. The maximum profit that you could gain from this strategy is _________.
a. $1,300 b. $16,000 c. $160 d. $14,700
34. You write one IBM July 138 call contract for a premium of $15. You hold the option until the expiration date, when IBM stock sells for $148 per share. You will realize a ______ on the investment.
a. $1,000 profit b. $1,000 loss c. $2,500 loss d. $500 profit
35. A loan for a new car costs the borrower .8% per month. What is the EAR?
a. 9.6% b. 6.87% c. .80% d. 10.03%
Explanation / Answer
Question 27:
Cost of strategy = size of the contract x price per option
= 100 x 13
= 1300
Total gain = size of the contract x price – cost of strategy
= 16,000 -1,300
= 14,300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.