Consider a project to supply Detroit with 40,000 tons of machine screws annually
ID: 2726547 • Letter: C
Question
Consider a project to supply Detroit with 40,000 tons of machine screws annually for automobile production. You will need an initial $5,400,000 investment in threading equipment to get the project started; the project will last for six years. The accounting department estimates that annual fixed costs will be $800,000 and that variable costs should be $350 per ton; accounting will depreciate the initial fixed asset investment straight-line to zero over the six-year project life. It also estimates a salvage value of $280,000 after dismantling costs. The marketing department estimates that the automakers will let the contract at a selling price of $450 per ton. The engineering department estimates you will need an initial net working capital investment of $520,000. You require a return of 16 percent and face a marginal tax rate of 30 percent on this project.
Consider a project to supply Detroit with 40,000 tons of machine screws annually for automobile production. You will need an initial $5,400,000 investment in threading equipment to get the project started; the project will last for six years. The accounting department estimates that annual fixed costs will be $800,000 and that variable costs should be $350 per ton; accounting will depreciate the initial fixed asset investment straight-line to zero over the six-year project life. It also estimates a salvage value of $280,000 after dismantling costs. The marketing department estimates that the automakers will let the contract at a selling price of $450 per ton. The engineering department estimates you will need an initial net working capital investment of $520,000. You require a return of 16 percent and face a marginal tax rate of 30 percent on this project.
Explanation / Answer
A./
OCF AT 40000 TON LEVEL
NPV AT 40000 TON LEVEL
= (-$5400000 - $520000) + $2870000 * PVIFA16%, 6 YRS + [$520000 + $280000 (1 - 0.3)] * PVIF16%, 6YRS
= -$5920000 + $2870000 * 3.6847 + $716000 * 0.4104
= -$5920000 + $10575089 + $293846
= $4948935
SUPPOSE THE QUANTITY CHANGE TO 41000 TON
OCF AT 41000 TON LEVEL
NPV AT 41000 TON LEVEL
= (-$5400000 - $520000) + $2940000 * PVIFA16%, 6 YRS + [$520000 + $280000 (1 - 0.3)] * PVIF16%, 6YRS
= -$5920000 + $2940000 * 3.6847 + $716000 * 0.4104
= -$5920000 + $10833018 + $293846
= $5206864
CHANGE IN OCF / CHANGE IN QUANTITY
= ($2940000 - $2870000) / 1000
= $70000 / 1000
= $70
B./
CHANGE IN NPV / CHANGE IN QUANTITY
= ($5206864 - 4948935) / 1000
= $257929 / 1000
= $257.93
C./
MINIMUM LEVEL OF OUTPUT
AT A LEVEL WHERE THE NPV IS ZERO THE COMPANY WILL NOT OPERATE
= NPV FIRST CASE = SENSITIVITY OF NPV * CHANGE IN QUANTITY
= $4948935 = $257.93 * CHANGE IN QUANTITY
CHANGE IN QUANTITY = 19187
FOR A ZERO NPV, WE NEED TO DECREASE SALES BY 19187 UNITS, SO THE MINIMUM QUANTITY IS
= 40000 - 19187
= 20813 UNITS
DESCRIPTION AMOUNT SALES (40000 * $450) $18000000 LESS VARIABLE COST (40000 * $350) ($14000000) LESS FIXED COST ($800000) INCOME $3200000 LESS TAX @30% ($960000) INCOME AFTER TAX $2240000 ADD DEPERICATION NET OF TAX ($5400000 / 6) (1 - 0.3) $630000 OCF $2870000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.