Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CDF Inc. Is contemplating the acquisition of Fogo company. The values of the two

ID: 2726568 • Letter: C

Question

CDF Inc. Is contemplating the acquisition of Fogo company. The values of the two companies as separate entities are $20 million and $10 million, respectively. CDF Estimates that by combining the two companies, will reduce marketing and administrative costs by $500,000 per year in perpetuity. CDF can either pay $14 million cash for Pogo or offer Pogo a 55% holding CDF. If the opportunity cost of capital is 10%. -What is the gain from merger? -What is the cost of the cash offer? -What is the cost of the sock alternative? -What is the NPV of the acquisition under the cash offer? -What is the NPV under the stock offer?

Explanation / Answer

Part A)

Gain from merger = cost saving/ opportunity cost of capital

                                    =500,000/ 0.10

                                    = 5,000,000

Part b)

Cost of cash offer = cash paid –value of the firm acquired

                                   = 14 million – 10 million

                                   = 4 million

Part c)

Value of merged company = 20 million + 10 million + 5 million

                                                     = 35 million

Cost of stock offer =(35 million x 55%) – 10 million

                                     = 9.25 million

Part d)

NPV of cash offer = gain – cost of cash offer = 5 -4 million

                                                                                       = 1 million

Part e)

NPV of cash offer = gain – cost of stock offer = 5 -9.25 million

                                                                                       = -4.25 million

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote