A company is considering of land that could be developed into a class A office p
ID: 2726790 • Letter: A
Question
A company is considering of land that could be developed into a class A office project. At the present time, the company believes that the site could support a 300,000 rentable square foot project with average rents of $ 20 per square foot and operating expenses equal to 40% of that amount. It also expects rents to grow at 3% indefinitely and believes that the coompany should earn a 12% return (r) on investment. The building would cost $100 per square foot to build. Required: a) What would the estimated property value and land value under the above assumptions. b) Suppose the land owner is asking for $12000000 for the land. Under the assumptions in part (a) would this project be feasible? c) if the land must be acquired for $ 12000000, returning to the assumptions in (a), how much of change in the following would have to occur to make the project feasible? ( Consider each item one at a time and hold all other variables constant.) i) Expected return on investment (r) ii) Expected growth in cash flows iii) Building cost iv) Rents
Explanation / Answer
Solution:
a) Calculations of estimated property value and land value under the above assumptions:
Working Note:
Gross Income = 300,000 * 20
Net Operating Income = 6,000,000 * 60%
Cap Rate = 12% - 3%
Construction Cost = 300,000 * 100
b) Suppose the land owner is asking for $12000000 for the land:
Suggestion: The land value in part (a) is only 10,000,000 however, the land owner asks for 12,000,000. So, the project is not feasible.
c) If the land must be acquired for $ 12000000, returning to the assumptions in (a):
i) Expected return on investment (r) & ii) Expected growth in cash flows:
NOI = 3,600,000
Land Value = 12,000,000
Building Cost = 30,000,000
Property Value = 12,000,000 + 30,000,000 = 42,000,000
Cap rate = 3,600,000/ 42,000,000 = 8.57%
So, if expected return on investment "r" changes and other variables hold. r = 3% + 8.57% = 11.57% (decreases by 3.58%) If expected growth in cash flows "g" changes, g = 12% - 8.57% = 3.43% (increases by 14.3%)
iii) Building cost:
Property Value = 40,000,000
Land Value = 12,000,000
So Building Cost = 40,000,000 - 12,000,000 = 28,000,000 (decreases by 6.67%)
iv) Rents:
Let return = R
Gross income = 300,000R
NOI = 300,000R * 60% = 180,000R
Cap rate = 9%
Property Value = 180,000R/ 9% = 2,000,000R
Building cost = 30,000,000
Land value = 12,000,000
PV = 2,000,000R = 30,000,000 + 12,000,000
R = 21 per square foot (increases by 5%)
Use Gross Income Net Operating Income Cap Rate Construction Cost Office 6,000,000 3,600,000 9% 30,000,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.