Given the following information about a company; The before tax cost of debt (rd
ID: 2727361 • Letter: G
Question
Given the following information about a company; The before tax cost of debt (rdBT) = 9% The corporate tax rate (T_0) = 33% The annual preferred stock dividend (D_ps) = $2.00 Flotation costs of preferred stock (F) = 3% The preferred stock price is = $25.00 Beta(B) = 1.5 The riskfree rate (r_RF) = 4% The rate-of-return on the market (r_M) = 10% What is the cost of equity? (r_s) What is the after-tax cost of debt (r_dAT)? What is the cost of preferred stock? (r_ps)? If the company has a target of 20% debt capital and 80% common stock capital, what is the weighted average cost of capital?Explanation / Answer
Cost of equity = risk free return + beta*(market rate of return – risk free return)
= 4% + 1.5*(10-4)
(rs)= 13%
Cost of preferred = dividend/price of preferred stock/(1-flotation cost)
= 2/25/(1-0.03)
(rps)= 7.76%
Cost of debt = interest*(1- tax)
= 9% *(1-0.33)
(rdAT)= 6.03%
Weighted average cost of capital = cost of equity * weight of equity + cost of debt * weight of debt
= 13% * .80 + 6.03* .20
= 11.606 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.