Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The common stock of Buildwell Conservation & Construction, Inc., has a beta of .

ID: 2727545 • Letter: T

Question

The common stock of Buildwell Conservation & Construction, Inc., has a beta of .80. The Treasury bill rate is 6%, and the market risk premium is estimated at 10%. BCCI’s capital structure is 20% debt, paying a 4% interest rate, and 80% equity. Buildwell pays tax at 30%. You need to estimate the value of Buildwell Conservation. You have the following forecasts (in millions of dollars) of Buildwell’s profits and of its future investments in new plant and working capital:

1 2 3 4 Earnings before interest, taxes, depreciation, and amortization (EBITDA) 255 275 290 295 Depreciation 45 55 60 65 Pretax profit 210 220 230 230 Investment 40 43 46 48

From year 5 onward, EBITDA, depreciation, and investment are expected to remain unchanged at year-4 levels. Estimate the company’s total value and the separate values of its debt and equity. (Do not round intermediate calculations. Enter your answers in millions rounded to 1 decimal place.) Total value $ million Debt value $ million Equity value $ million

Explanation / Answer

(in millions)

Year

1

2

3

4

EBITDA

$ 255

$ 275

$ 290

$ 295

Depreciation

$ 45

$ 55

$ 60

$ 65

Profit before tax

$ 210

$ 220

$ 230

$ 230

Tax at 30%

$ 63

$ 66

$ 69

$ 69

Profit after tax

$ 147

$ 154

$ 161

$ 161

Add: Depreciation

$ 45

$ 55

$ 60

$ 65

Operating cash flow

$ 192

$ 209

$ 221

$ 226

Investment

$ 40

$ 43

$ 46

$ 48

Free cash flow

$ 152

$ 166

$ 175

$ 178

After tax cost of debt = Interest rate * (1 – Tax rate) = 4% * (1-0.30) = 2.80%

Cost of equity = Risk free rate + (Beta*Market risk premium) = 6% + (0.80*10%) = 6% + 8% = 14%

Weight of debt = 20%

Weight of equity = 80%

Weighted average cost of capital (WACC) = (Weight of debt*Cost of debt) + (weight of equity*Cost of equity) = (20%*2.80%) + (80%*14%) = 11.76%

This WACC shall be used as discount rate for discounting the free cash flows.

Terminal value at the end of year 4 = Free cash flow for year 4/WACC = $178 million/0.1176 = $1,513.61 million

Year

(in millions)

Present value at 11.76%

Present value of cash flows (in millions)

1

Free cash flow

$ 152.00

0.8948

$ 136.01

2

Free cash flow

$ 166.00

0.8006

$ 132.90

3

Free cash flow

$ 175.00

0.7164

$ 125.37

4

Free cash flow

$ 178.00

0.641

$ 114.10

4

Terminal value

$ 1,513.61

0.641

$ 970.22

$ 1,478.60

Hence value of Buildwell corporation = $1,478.60 million

Value of debt = $1,478.60 million * 20% = $295.72 million

Value of equity = $1,478.60 million * 80% = $1,182.88 million

(in millions)

Year

1

2

3

4

EBITDA

$ 255

$ 275

$ 290

$ 295

Depreciation

$ 45

$ 55

$ 60

$ 65

Profit before tax

$ 210

$ 220

$ 230

$ 230

Tax at 30%

$ 63

$ 66

$ 69

$ 69

Profit after tax

$ 147

$ 154

$ 161

$ 161

Add: Depreciation

$ 45

$ 55

$ 60

$ 65

Operating cash flow

$ 192

$ 209

$ 221

$ 226

Investment

$ 40

$ 43

$ 46

$ 48

Free cash flow

$ 152

$ 166

$ 175

$ 178

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote