Common stock versus warrant investment Tom Baldwin can invest $6,300 in the comm
ID: 2727701 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
a.
No. of shares repurchased = $6,300 / $30 per share = 210 shares
Gain per share = $32 - $30 = $2 per share
Total gain = 210 shares * $2 = $420
Gain percentage = $420/$6,300 = 6.67%
b.
No. of warrants purchased = $6,300 / $7 per warrant = 900 warrants
Profit on original investment = ($4 per share * 2) – $7 price of warrant = $1
Total profit = $1 * 900 warrants = $900
Gain percentage = $1 / $7 = 14.29%
c.
Stock
(1) $6,300 investment – $6,300 proceeds from sale = $0
(2) 210 shares * ($28 – $30) = – $420 = (–6.67%)
Warrants
(1) [($2 gain per share * 2 shares) – $7 price of warrant] * 900 warrants = –$3 * 900 = –$2,700 = –42.85%
(2) Since the warrant exercise price and the stock price are the same, there is no reason to exercise the warrant. The full investment in the warrant is lost:
$7 * 900 warrants = $6,300
– $7 / $7 = –100%
d.
Warrants increase the possibility for gain and loss. The leverage associated with warrants results in higher risk as well as higher expected returns.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.