The Dunn Corporation is planning to pay dividends of $540.000. There are 270,000
ID: 2727989 • Letter: T
Question
The Dunn Corporation is planning to pay dividends of $540.000. There are 270,000 shares outstanding and earnings per share are $5. The stock should sell for $51 after the ex-dividend date. If, instead of paying a dividend, the firm decides to repurchase stock. a. What should be the repurchase price? b. How many shares should be repurchased? c. What if the repurchase price is set below or above your suggested price in part (a)? d. If you own 100 shares, would you prefer that the company pay the dividend or repurchase stock?Explanation / Answer
a.
Proposed dividend = $540,000
Shares outstanding = 270,000 shares
Proposed dividend per share = $540,000/270,000 shares = $2 per share
Ex-Dividend price per share = $51 per share
Repurchase price per share = Ex-dividend price + Proposed dividend = $51 + $2 = $53 per share
b.
Amount to be spent for repurchase = Proposed dividend = $540,000
Shares to be repurchased = $540,000/$53 = 10,189 shares
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.