You can purchase a T-bill that is 95 days from maturity for $12,965. The T-bill
ID: 2728081 • Letter: Y
Question
You can purchase a T-bill that is 95 days from maturity for $12,965. The T-bill has a face value of $13,000 .
You can purchase a T-bill that is 95 days from maturity for $12,965. The T-bill has a face value of $13,000.
Calculate the T-bill’s quoted yield. (Use 360 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Calculate the T-bill’s bond equivalent yield. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Calculate the T-bill’s EAR. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
a.Calculate the T-bill’s quoted yield. (Use 360 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Explanation / Answer
Part A
PV= 12965
FV= 13000
Quoted yield = ( FV- PV) x365 / (FV x n)
= (13,000-12,965) x 365 /(13,000 x 95)
= 12775/ 1235000
= 1.034%
Part B
Bond Equivakent yield = ( FV- PV) x365 / (PV x n)
= (13,000-12,965) x 365 /(12,965 x 95)
= 12,775/ 1231675
= 1.037%
Part C
EAR = (1+ BEYx n/ 365)^(365/n) -1
= (1+0.0137 x 95 / 365)^ (365/95) -1
= 1.01041 -1
= 1.041%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.