Adled Electronics stock currently sells for $10 per share, and the company has 1
ID: 2728090 • Letter: A
Question
Adled Electronics stock currently sells for $10 per share, and the company has 1,000,000 shares of stock outstanding. The company just paid a dividend of $1.00 per share, and reported earnings of $10,000,000. The company’s current return on equity is 14%, and this rate is expected to persist into the foreseeable future. a) What is the required return for Adled Electronics stock? b) At what price should the stock sell three years from today (just after the time 3 dividend)? c) At what price should the stock sell three years from today (just before the time 3 dividend)?
Explanation / Answer
growth rate=ROE*(1-payout ratio
ROE=14%
payout ratio=1,000,000,/10,000,000=10%
g=14%*(1-10%)=12.6%
price=dividend*(1+g)/(k-g)
10=1*(1+12.6%)/(k-12.6%)
k=23.86% which is reuqired rate of return
b)PV of the stock
=[1*1.126^1/(1+23.86%)^1]+ [(1*1.126^2)/(1+23.85%)^2]+[(1*1.126^3)/(1+23.85%)^3]
terminal value=(1.126^4)/(23.86%-12.6%)=12.758
pv of termianl value=12.758/(1+23.85%)^3=6.71
=$9.2
c)[1*1.126^1/(1+23.86%)^1]+ [(1*1.126^2)/(1+23.85%)^2
terminal value=(1.126^3/(23.86%-12.6%)=11.33
pv of termianl value=11.33/(1+23.85%)^2=7.39
=9.12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.