Your firm uses a straight-line depreciation method for all its equipment in its
ID: 2728864 • Letter: Y
Question
Your firm uses a straight-line depreciation method for all its equipment in its financial reports. The firm recently bought a piece of machinery with the characteristics given below. What amount will your firm record as a deferred tax asset or liability after the first year of this machinery's use?
Deferred tax liability of $64,000
Deferred tax liability of $160,000
Deferred tax asset of $64,000
Deferred tax asset of $160,000
Useful life of machinery in years 4 Total acquisition cost $800,000 Your firm's marginal tax rate 40% Depreciation rates allowed by IRS: year 1 2 3 4 depreciation rate 45% 33% 15% 7%Explanation / Answer
Accounting Depreciation = $800,000/4 = $200,000
Income Tax Depreceation (As per IRS rates) = $800,000 x 45% = $360,000
Difference in depreciated amount = $360,000 - $200,000 = $160,000
As accounting depreciation is less than the IT depreciation, it will create a deferred tax asset, which can be claimed in coming years.
So, Deferred tax asset = $160,000 x 40% = $64,000 (As tax rate is 40%)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.