Etzkorn Corporation\'s year-end assets are $1,650, its sales for the year are $2
ID: 2729017 • Letter: E
Question
Etzkorn Corporation's year-end assets are $1,650, its sales for the year are $2,730, its operating costs are $2,438, its interest charges are $52, and its tax rate is 40%. Its total current liabilities are $300 consisting of $225 of accruals and $75 of notes payable. Its long-term debt is $450. Etzkorn uses only debt and common equity in its capital structure. Using the DuPont equation, what is Etzkorn's ROE rounded to the nearest whole percentage? a. 13% b. 16% c. 14% d. 15% e. 17%
Please also explain how the common equity is figured out.
Explanation / Answer
Total Assets = Total Equity + Total Liability
=> $1,650 = Total Equity + $450 + $300
=> Total Equity = $900
EBT = $2,730 - $2,438 - $52 = $240
Profit = EBT - Tax
=> $240 - ($240 x 40%) = $144
ROE = Profit Margin (i.e. Profit/Sales) * Total Asset Turnover (Sales/Assets) * Equity Multiplier (Assets/Equity)
ROE = ($144/$2,730) * ($2,730/$1,650) * ($1,650/$900) = 0.16 or 16%
So, Option B is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.