The Covey Corporation is preparing its Manufacturing Overhead Budget for the fou
ID: 2729185 • Letter: T
Question
The Covey Corporation is preparing its Manufacturing Overhead Budget for the fourth quarter of the year. The budgeted variable manufacturing overhead rate is $4.00 per direct labor-hour; the budgeted fixed manufacturing overhead is $64,000 per month, of which $18,000 is factory depreciation. If the budgeted cash disbursements for manufacturing overhead for November are $90,000, then the budgeted direct labor-hours for November must be:
11,000 direct labor-hours
22,500 direct labor-hours
6,500 direct labor-hours
2,000 direct labor-hours
Explanation / Answer
Cash disbursements for manufacturing overhead shall not include depreciation as depreciation is a notional cost and not real cash outfolw.
Therefore, Fixed Manufacturing overheads included in above $90,000 are $46,000($64000-$18000)
Variable manufacturing overheads = $90,000 - $46000
= $44,000
Direct labout hours = $44,000/$4
= 11,000 direct labour hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.