Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash sa

ID: 2729752 • Letter: O

Question

Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.79 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 3 percent per year indefinitely. The firm has a target debt–equity ratio of .85, a cost of equity of 11.9 percent, and an aftertax cost of debt of 4.7 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual projects the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of +2 per cent to the cost of capital for such risky projects. What is the maximum initial cost of company would be willing to pay for the project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.)

Explanation / Answer

Details Given : Debt/Equity=0.85/1 Cost of Equity =11.9% After Tax cost of debt =4.7% WACC =1/1.85*0.119+0.85/1.85*0.047 8.59% So WACC of the firm is 8.59% Risk adjustment factor +2% So discount rate to be applied for the project=10.59% After tax cash flow at Year end 1=            1,790,000 Growth rate of after tax cash flow=3% Effective cost of capital=10.59% So PV of after tax cash flows=1790000*1.03/(0.1059-0.03)         24,291,173 So the PV of the expected cash flow from project = $ 24,291,172.6 So Maximum initial cost that the company may pay = $ 24,291,172.6