Demarius owns investment A and 1 share of stock B. The total value of his holdin
ID: 2729788 • Letter: D
Question
Demarius owns investment A and 1 share of stock B. The total value of his holdings is 2,498.24 dollars. Investment A is expected to pay annual cash flows to Demarius of 370 dollars per year with the first annual cash flow expected later today and the last annual cash flow expected in 7 years from today. Investment A has an expected annual return of 11.91 percent. Stock B is expected to pay an annual dividend of 48.7 dollars forever with the next dividend expected in 1 year. What is the expected annual return for stock B? Answer as a rate in decimal format so that 12.34% would be entered as .1234 and 0.98% would be entered as .0098.
Explanation / Answer
Calculate the expected return for stock B:
Present value of Innvestment A =pv(rate,nper,pmt)
where rate = 11.91% = 0.1191
nper = 7 years
pmt = 370
Therefore, PV of investment A =pv(0.1191,7,370) = $1693.42
Total holding = 2,498.24 in which 1693.42 is the holding of A
Holding of B = 2,498.24 - 1693.42 = 804.82
Hence, price of 1 share of stock B = $804.82
The Expected annual return of stock B = Dividend/Stock price
= 48.7/804.82 = 6.05%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.