ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-
ID: 2729821 • Letter: T
Question
ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-ThroughProblem Walk-Through Problem 7-13 Price and yield An 9% semiannual coupon bond matures in 4 years. The bond has a face value of $1,000 and a current yield of 8.9881%. What is the bond's price? Round your answer to the nearest cent. $ What is the bond's YTM? % II. Problem 7-18 Yield to maturity and yield to call Kaufman Enterprises has bonds outstanding with a $1,000 face value and 10 years left until maturity. They have an 12% annual coupon payment, and their current price is $1,170. The bonds may be called in 5 years at 109% of face value (Call price = $1,090). a. What is the yield to maturity? Round your answer to two decimal places. % b. What is the yield to call if they are called in 5 years? Round your answer to two decimal places. % c. Which yield might investors expect to cam on these bonds? Why? I. Investors would expect the bonds to be called and to cam the YTC because the YTC is less than the YTM. II. Investors would expect the bonds to be called and to cam the YTC because the YTM is less than the YTC. III. Investors would expect the bonds to be called and to cam the YTC because the YTC is greater than the YTM. IV. Investors would not expect the bonds to be called and to cam the YTM because the YTM is greater than the YTC. V. Investors would not expect the bonds to be called and to cam the YTM because the YTM is less than the YTC.Explanation / Answer
Solution 7-13:
Given that I = 0.09/2*1000 = 45, FV = 1000, n = 4*2 = 8
Current yield = I/Price of bond
0.089881 = 90/Price of bond
Price of bond = 90/0.089881
Price of bond = $1000.21
Using YTM approximation,
YTM = [I + (F – P)/n]/ (F + P)/2
YTM = [45 + (1000 – 1000.21)/8]/ (1000 + 1000.21)/2
YTM = 44.97375/1000.105
YTM = 4.50% (Semi-annually)
YTM = 9% (annually)
Solution 7-18:
a. Given that I = 0.12*1000 = 120, FV = 1000, n = 10, P = 1,170
Using YTM approximation,
YTM = [I + (F – P)/n]/ (F + P)/2
YTM = [120 + (1000 – 1170)/10]/ (1000 + 1170)/2
YTM = 103/1085
YTM = 9.31
b. Given that I = 0.12*1000 = 120, FV = 1090, n = 5, P = 1,170
Using YTM approximation,
YTM = [I + (F – P)/n]/ (F + P)/2
YTM = [120 + (1090 – 1170)/5]/ (1090 + 1170)/2
YTM = 104/1130
YTM = 9.12%
c.
Investors would expect the bonds to be called and earn the YTC because YTC is less than the YTM.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.