Your firm is contemplating the purchase of a new $663,000 computer-based order e
ID: 2729843 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $663,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its six-year life. It will be worth $52,000 at the end of that time. You will save $172,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $47,000 at the beginning of the project. Working capital will revert back to normal at the end of the project.
Required: If the tax rate is 35 percent, what is the IRR for this project?
Explanation / Answer
Purchase cost of Asset= $663000
Depreciation per year =$663000/6 = $110500
Salvage Value(asset worth)= $52000
Net savings before taxes(assumed before depreciation) per year= $172000
Net reduction in WC= $47000
Tax rate = 35%
Solution:
Outflows = inflows
Purchase cost + reduction in working capital = post tax cash flow net of dep(note -1) * Present Value Interest Factor of Annuity + Salvage Value * Present Value Interest Factor - Working Captial * Present value of Interest Factor
Or, $663000 + $47000 = $150475* PVIFA(x%,6) +$ (52000-47000) * PVIF(x%, 6)
Using trial and error method and using 7.5%,
$710000 =$706300+$3240
so IRR= 7.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.