You are the CFO if a chicken feed production plant. You are in need of a new pro
ID: 2729895 • Letter: Y
Question
You are the CFO if a chicken feed production plant. You are in need of a new processing machine that has a purchase price of $245,000. There would be no need for additional net working capital, so the NCS is the entire NINV of the machine. Now, you have the assignment of figuring out how to pay for it. You have spoken to Bill down at the bank and he says that you can borrow as much as $150,000 at a rate of 9.5%. You would issue common stock to finance the rest. If so, the beta on that newly issued stock would be 1.7. The firm has a tax rate of 35%, the current risk free rate is 3%, and the expected return on the market is 10%.
However, borrowing $150K from the bank would stretch your credit and leave you vulnerable to future financial uncertainties. So, you are also considering a scenario where you would finance the project with only $100,000 in bank loan and the remainder with common stock. In this scenario, the loan on the bank debt would only be 7.0% and the beta on the stock would be reduced to 1.4. Everything else would be unchanged.
A) Given this, what is the WACC for each scenario?
B) The machine is expected to last for 20 years and generate $35,000 in NCFs during each of those years. Given this, and using the best of the two scenarios above, what is the NPV of the project?
WACC Scenario 1 ($150k in debt) Scenario 2 ($100k in debt)Explanation / Answer
Scenario 1 Cost of Debt =9.5% Tax rate =35% Post Tax cost of Debt =9.5%*(1-35%)= 6.18% Beta of new stock =1.7 Risk free rate =Rf =3% Expected return on Market =Rm =10% Cost of Equity =Rf+(Rm-Rf)*beta =3%+7%*1.7=14.9% So cost of Eqity = 14.9% Cost of Machine 245,000 Expected bank loan 150,000 Equity Issue 95,000 WACC calculation Type of capital Market value Weight of Value Post Tax cost of Capital Wtd Cost of Capital Expected bank loan 150,000 61.22% 6.18% 3.78% Equity Issue 95,000 38.78% 14.90% 5.78% Total 245,000 9.56% Scenario 2 Cost of Debt =7% Tax rate =35% Post Tax cost of Debt =7%*(1-35%)= 4.55% Beta of new stock =1.4 Risk free rate =Rf =3% Expected return on Market =Rm =10% Cost of Equity =Rf+(Rm-Rf)*beta =3%+7%*1.4=12.8% So cost of Eqity = 12.8% Cost of Machine 245,000 Expected bank loan 100,000 Equity Issue 145,000 WACC calculation Type of capital Market value Weight of Value Post Tax cost of Capital Wtd Cost of Capital Expected bank loan 100,000 40.82% 4.55% 1.86% Equity Issue 145,000 59.18% 12.80% 7.58% Total 245,000 9.43% WACC A Scenario 1 with $150k debt 9.56% Scenario 2 with $100k debt 9.43% B Scenario 1 Scenario 2 Years Investment NCF Net Cash flow PV factor @9.56% PV of Net cash flows Investment NCF Net Cash flow PV factor @9.43% PV of Net cash flows Year 0 (245,000) (245,000) 1 (245,000) (245,000) (245,000) 1 (245,000) Year 1 35,000 35,000 0.913 31,945.97 35,000 35,000 0.914 31,983.92 Year 2 35,000 35,000 0.833 29,158.42 35,000 35,000 0.835 29,227.74 Year 3 35,000 35,000 0.760 26,614.11 35,000 35,000 0.763 26,709.07 Year 4 35,000 35,000 0.694 24,291.81 35,000 35,000 0.697 24,407.45 Year 5 35,000 35,000 0.633 22,172.16 35,000 35,000 0.637 22,304.17 Year 6 35,000 35,000 0.578 20,237.46 35,000 35,000 0.582 20,382.13 Year 7 35,000 35,000 0.528 18,471.57 35,000 35,000 0.532 18,625.73 Year 8 35,000 35,000 0.482 16,859.78 35,000 35,000 0.486 17,020.68 Year 9 35,000 35,000 0.440 15,388.63 35,000 35,000 0.444 15,553.94 Year 10 35,000 35,000 0.401 14,045.84 35,000 35,000 0.406 14,213.60 Year 11 35,000 35,000 0.366 12,820.23 35,000 35,000 0.371 12,988.76 Year 12 35,000 35,000 0.334 11,701.56 35,000 35,000 0.339 11,869.47 Year 13 35,000 35,000 0.305 10,680.50 35,000 35,000 0.310 10,846.63 Year 14 35,000 35,000 0.279 9,748.54 35,000 35,000 0.283 9,911.94 Year 15 35,000 35,000 0.254 8,897.90 35,000 35,000 0.259 9,057.79 Year 16 35,000 35,000 0.232 8,121.49 35,000 35,000 0.236 8,277.24 Year 17 35,000 35,000 0.212 7,412.82 35,000 35,000 0.216 7,563.96 Year 18 35,000 35,000 0.193 6,765.99 35,000 35,000 0.197 6,912.15 Year 19 35,000 35,000 0.176 6,175.61 35,000 35,000 0.180 6,316.50 Year 20 35,000 35,000 0.161 5,636.73 35,000 35,000 0.165 5,772.18 NPV = 62,147.13 0.151 64,945.04 So NPV of the best scenario 2=$64,945.04
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.