Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. You are thinking about buying a bond and you want to consider your interest r

ID: 2730101 • Letter: 2

Question

2. You are thinking about buying a bond and you want to consider your interest rate exposure. The bond in question is a semiannual note issued by Bank of America that has a $1,000 face value, four years left until maturity and pays a coupon rate of 4.375%. It is currently yielding 5.875%. Because of a slowing economy, you expect a 75 basis point downward shift in the yield curve this year.

Calculate the following:

a. Price, duration, modified duration and convexity (manually, though you can confirm your answers using the Excel functions or one of the online calculators).

b. the approximate dollar and percentage change in price due to duration and convexity

c. the actual dollar and percentage change in price

Explanation / Answer

Calculation of interest

Stated Coupon rate = 4.375%

As it is a semiannual bond the rate if halved therefore rate = 2.1875%

Interest at 2.1875% on $1,000 = $21.875

Now find out the present value of annuity for 2.9375% rounded off to 3% at 8 years = 7.02

(Note 8 years is taken as it is 4 ears and interest is paid semiannually and half of the market rate is taken as it is semiannually)

Present value of Interest = $21.875* 7.02 = $153.57

Present value of $1 at 3% for 8 years = 0.98741

Present Face value of the bond = $1,000 * 0.98741 = $ 987.41

Bond price = $21.875 + $ 987.41 = $990.30 (rounded off)

Calculation of duration

Duration = Present value of a bond's cash flows, weighted by length of time to receipt and divided by the bond's current market value

No of years

Cash flow

Period * cash flow

PV of $ 1 @ 2.1% or 2%

Present value of cash flows

1

$21.875

$21.88

0.98039

$21.45

2

$21.875

$43.75

0.96117

$42.05

3

$21.875

$65.63

0.94232

$61.84

4

$21.875

$87.50

0.92385

$80.84

5

$21.875

$109.38

0.90573

$99.06

6

$21.875

$131.25

0.88797

$116.55

7

$21.875

$153.13

0.87056

$133.30

8

$21.875

$175.00

0.85349

$149.36

Total

$175.00

$704.45

Macaulay duration = $704.45 / $ 987.41=   0.71

Modified duration = Macaulay's Duration/ (1 + yield/k)

Where k = the number of periods: two for semi-annual

Hence

Modified duration = 0.71/ (1+ 0.75/ 2) = 0.71/ (1.75/2)

= 0.71/ 0.875 = 0.811

No of years

Cash flow

Period * cash flow

PV of $ 1 @ 2.1% or 2%

Present value of cash flows

1

$21.875

$21.88

0.98039

$21.45

2

$21.875

$43.75

0.96117

$42.05

3

$21.875

$65.63

0.94232

$61.84

4

$21.875

$87.50

0.92385

$80.84

5

$21.875

$109.38

0.90573

$99.06

6

$21.875

$131.25

0.88797

$116.55

7

$21.875

$153.13

0.87056

$133.30

8

$21.875

$175.00

0.85349

$149.36

Total

$175.00

$704.45

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote