An investment has an installed cost of $525,800. The cash flows over the four-ye
ID: 2730350 • Letter: A
Question
An investment has an installed cost of $525,800. The cash flows over the four-year life of the investment are projected to be $223,850, $240,450, $207,110, and $155,820.
If the discount rate is zero, what is the NPV? (Do not round intermediate calculations.)
If the discount rate is infinite, what is the NPV? (Negative amount should be indicated by a minus sign.)
At what discount rate is the NPV just equal to zero? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
An investment has an installed cost of $525,800. The cash flows over the four-year life of the investment are projected to be $223,850, $240,450, $207,110, and $155,820.
Explanation / Answer
If discount rate = 0,
NPV = Cash Inflows - Cash Outflows
= $525800 - ($223850 + $240450 + $207110 + $155820)
= $525800 - $827230
= -$301430
If discount rate is infinity, cash flows during the year doesnt have the value.
Hence, NPV = Cash Inflow
= $525800
Where NPV = 0, discount rate = IRR
NPV = 0 implies PV of Cash Outflows = PV of Cash Inflows
Let Discount Rate be x
(223850/ (1+x)) + (240450/ (1+x)2) + (207110/ (1+x)3) + (155820/ (1+x)4) - 525800 = 0
If x= 23%, NPV = 520300 - 525800 = -5500
If x = 22%, NPV = 529426.83 - 525800 = 3626.83
For 1% decrease in discount rate, NPV got increased by $9126.83 (5500+3626.83)
For how much increase in discount rate, NPV gets increased by $5500
Answer is 0.6026 (5500 / 9126.83)
Discount rate at which NPV equals zero is 23 - 0.6026 = 22.3974%
IRR = 22.3974
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.