Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the value of an investment that pays $44,000 every other year forever, i

ID: 2730784 • Letter: W

Question

What is the value of an investment that pays $44,000 every other year forever, if the first payment occurs one year from today and the discount rate is 18 percent compounded daily? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Value today $_________________

What is the value today if the first payment occurs four years from today? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Value today $_____________________

Explanation / Answer

a) The value of an investment that pays $44,000 every other year forever, if the first payment occurs one year from today and the discount rate is 18 percent compounded daily:-

Effective two year interest rate (as the cash flows in this problem occur every two years):-

   = [1 + 0.18 / 365]365 * 2 - 1

   = (1.000493 )730 - 1

   = 1.4330 - 1 = 0.433 or 43.3 %

Present value of perpetuity = 44000 / 0.433 = $ 101616.63 (approx)

(Note);- Assuming the payment made at the end of the compunding period.

Thus, value of investment today = 101616.63 / (1 + 0.18/365)365

= 101616.63 / (1.000493)365

= 101616.63 / 1.197

   = $ 84892.76 (approx)

Conclusion:-The value of an investment that pays $44,000 every other year forever, if the first payment occurs one year from today and the discount rate is 18 percent compounded daily would be $ 84892.76.

b) The value today if the first payment occurs four years from today:-

Effective two year interest rate (as the cash flows in this problem occur every two years):-

   = [1 + 0.18 / 365]365 * 2 - 1

   = (1.000493 )730 - 1

   = 1.4330 - 1 = 0.433 or 43.3 %

Present value of perpetuity = 44000 / 0.433 = $ 101616.63 (approx)

(Note);- Assuming the payment made at the end of the compunding period.

Thus, value of investment today = 101616.63 / (1 + 0.18/365)365* 4

= 101616.63 / (1.000493)1460

  = 101616.63 / 2.0536

   = $ 49482.19 (approx)

Conclusion:- The value today is $ 49482.19, if the first payment occurs four years from today.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote