Suppose Alcatel-Lucent has an equity cost capital of 10.4%,market capitalization
ID: 2731148 • Letter: S
Question
Suppose Alcatel-Lucent has an equity cost capital of 10.4%,market capitalization of $9.49 billion,and an enterprise value of $13.0 billion with a debt cost of capital of 7.3% and its marginal tax rate is 36%.(a) What is Alcatel-Lucent's WACC? (b) If Alcatel-Lucent maintains a constant debt-equity ratio,what is the value of a project with average and the following expected free cash flows? Year---0----1----2---3 FCF(-100)--52--105---68.,What is the NPV? (c)If Alcatel-Lucent maintains its debt-equity ratio,what is the debt capacity of the project in part (b)? Round all answer to two decimal places.
Explanation / Answer
Answer:(a) WACC=(9.49/13)*10.4%+[(13-9.49)/13]*7.3%(1-0.36)
=7.592%+1.26144%
=8.85%
Answer:(b) Using the WACC method, the levered value of the project at date 0 is
VL =52/1.0885+105/(1.0885)2+68/(1.0885)3
=47.7722+88.620+52.7258
=189.12
Given a cost of 100 to initiate, the project’s NPV is 189.12 – 100 = 89.12.
Answer:(c) Lucent’s debt-to-value ratio is d = (13 –9.49) / 13 = 0.27. The project’s debt capacity is equal to d times the levered value of its remaining cash flows at each date:
Year 0 1 2 3 FCF -100 52 105 68 VL 189.12 153.86 62.47 0.00 D=d*VL 51.06 41.54 16.87 0.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.