The Metallica Heavy Metal Mining (MHMM) Corporation wants to diversify its opera
ID: 2731506 • Letter: T
Question
The Metallica Heavy Metal Mining (MHMM) Corporation wants to diversify its operations. Some recent financial information for the company is shown here:
MHMM is considering an investment that has the same PE ratio as the firm. The cost of the investment is $640,000, and it will be financed with a new equity issue. (Do not round intermediate calculations.)
The ROE on the investment would have to be percent (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) if we wanted the price after the offering to be $50 per share (assume the PE ratio remains constant), and the NPV of the investment would be $ (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required.). Accounting dilution does not occur in this case. Market value dilution does not occur in this case.
The Metallica Heavy Metal Mining (MHMM) Corporation wants to diversify its operations. Some recent financial information for the company is shown here:
Explanation / Answer
The total equity of the company is total assets minus total liabilities, or:
Equity = $6100000 – 3800000 Equity =2300000
So, the current ROE of the company is:
ROE 0 = NI 0 /TE 0 = 450000 / 2300000 = .195 or 19.5
The new net income will be the ROE times the new total equity,
or: NI 1 = (ROE 0 )(TE 1 ) = 0.195(2300000 + 640,000) = 2940000
The company’s current earnings per share are: EPS 0 = NI 0 /Shares outstanding 0 = $450000/25,000 shares = 18
The number of shares the company will offer is the cost of the investment divided by the current share price, so:
Number of new shares = 640000/50 = 12800
The earnings per share after the stock offer will be: EPS 1 = $450000/37800 shares = 11.90
The current P/E ratio is: (P/E) 0 = $50/11.9 = 4.2
Assuming the P/E remains constant, the new stock price will be: P 1 = 4.2(11.9) = 49.98
The current book value per share and the new book value per share are:
BVPS 0 = TE 0 /shares 0 = (6100000 – 3800000)/25,000 shares = 92 per share
BVPS 1 = TE 1 /shares 1 = (6100000 – 3800000 + 640000)/37800 shares = 43.91 per share
So the current and new market-to-book ratios are:
Market-to-book 0 = $50/92 = 0.543
Market-to-book 1 = $49.98/43.98 = 1.136
The NPV of the project is the cost of the project plus the new market value of the firm minus the current market value of the firm,
or NPV = –640,000 + [49.98(12800) – 50(25,000)] = -1250256
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.