Tater and Pepper Corp. reported sales for 2015 of $34 million. Tater and Pepper
ID: 2731655 • Letter: T
Question
Tater and Pepper Corp. reported sales for 2015 of $34 million. Tater and Pepper listed $6.7 million of inventory on its balance sheet.
How many days did Tater and Pepper’s inventory stay on the premises? (Use 365 days a year. Round your answer to 2 decimal places.)
How many times per year did Tater and Pepper’s inventory turn over? (Round your answer to 2 decimal places.)
How many days did Tater and Pepper’s inventory stay on the premises? (Use 365 days a year. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a.
Days’ sales in inventory = (Inventory / Sales) * 365 days = ($6.7 million/$34 million) * 365 days = 71.93 days
b.
Inventory turnover = Sales/Inventory = $34 million/$6.7 million = 5.07 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.