The Fernandez Company has the opportunity to invest in one of two mutually exclu
ID: 2731686 • Letter: T
Question
The Fernandez Company has the opportunity to invest in one of two mutually exclusive machines that will produce a product that the company will need for the next 8 years. Machine A costs $10 million but will provide after-tax inflows of $4 million per year for 4 years. If Machine A is replaced, its cost will be $12 million due to inflation and its cash inflows will increase to $4.2 million due to production efficiencies. Machine B costs $15 million and will provide after-tax inflows of $3.5 million per year for 8 years. If the WACC is 10%, which machine should Fernandez acquire?
Explanation / Answer
Machine A:
PV of Cash outflows = (10000000 x 1) + (12000000 x 0.683) = $18196000
PV of cash inflows = (4000000 x 3.170) + (4200000 x 2.165) = $21773000
NPV = $3577000
Machine B:
PV of cash inflows = 3500000 x 5.335 = $18672500
NPV = 18672500 - 15000000 = $3672500
Machine B should be preferred.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.