Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Edelman Engineering is considering including two pieces of equipment, a truck an

ID: 2732203 • Letter: E

Question

Edelman Engineering is considering including two pieces of equipment, a truck and an overhead pulley system, in this year's capital budget. The projects are independent. The cash outlay for the truck is $19,000, and that for the pulley system is $20,000. The firm's cost of capital is 12%. After-tax cash flows, including depreciation, are as follows:

Calculate the IRR for each project. Round your answers to two decimal places.

Truck:  %
What is the correct accept/reject decision for this project?

Pulley:  %
What is the correct accept/reject decision for this project?

Calculate the NPV for each project. Round your answers to the nearest dollar, if necessary. Enter each answer as a whole number. For example, do not enter 1,000,000 as 1 million.

Truck: $  
What is the correct accept/reject decision for this project?

Pulley: $  
What is the correct accept/reject decision for this project?

Calculate the MIRR for each project. Round your answers to two decimal places.

Truck:  %
What is the correct accept/reject decision for this project?

Pulley:  %
What is the correct accept/reject decision for this project?

Year Truck Pulley 1 $5,100 $7,500 2 5,100 7,500 3 5,100 7,500 4 5,100 7,500 5 5,100 7,500

Explanation / Answer

IRR is the rate of return that makes NPV equal to 0.

project Truck:

-19000 + 5,100 * [ 1 - 1 / ( 1 + R)5]] / R = 0

Using trial and error method, i.e, after trying various values for R, let's try 10.68

-19000 + 5,100 * [ 1 - 1 / ( 1 + 0.1068)5]] / 0.1068 = 0

0 = 0

Therefore IRR for project truck is 10.68%

Reject the project as IRR is less than the cost of capital

project Pulley:

-20000 + 7,500 * [ 1 - 1 / ( 1 + R)5]] / R = 0

Using trial and error method, i.e, after trying various values for R, let's try 25.41

-20000 + 7,500 * [ 1 - 1 / ( 1 + 0.2541)5]] / 0.2541 = 0

0 = 0

Therefore IRR for project Pulley is 25.41%

Accept the project as IRR is greater than cost of capital

Net present value:

Net present value = present value of cash inflows - present value of cash outflows

Net present value of truck = -19000 + 5,100 * [ 1 - 1 / ( 1 + 0.12)5]] / 0.12

Net present value of truck = -615.64

Reject the project as NPV is negative

Net present value of Pulley = -20000 + 7,500 * [ 1 - 1 / ( 1 + 0.12)5]] / 0.12

Net present value of Pulley = 7,035.82

Accept the project as the NPV is positive

MIRR:

Future value of cashflows = 5,100 [(1 + 0.12)5 - 1] / 0.012

Future value of cashflows =32,399.5215

Future value = present value ( 1 + R)n

32,399.5215 = 19000 ( 1 + R)5

1.705238 = ( 1 + R)5

1.112646 = 1 + R

0.112646 = R

MIRR for truck is 11.26%

Reject the project as MIRR is less than the cost of capital

Future value of cashflows = 7,500 [(1 + 0.12)5 - 1] / 0.012

Future value of cashflows = 47,646.3552

Future value = present value ( 1 + R)n

47,646.3552 = 20000 ( 1 + R)5

2.38231 = ( 1 + R)5

1.189597 = 1 + R

0.189597 = R

MIRR for Pulley is 18.96%

Accept the project as MIRR is greater than cost of capital

Reject the project as MIRR is less than the cost of capital

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote