Consider the following risk-free T-bill and coupon bonds available for sale in t
ID: 2732373 • Letter: C
Question
Consider the following risk-free T-bill and coupon bonds available for sale in the bond market (annual coupons): Maturity Price Coupon 1 942 T-bill 2 995 6.3% 3 998 7.5% 4 985.25 6.75% a) Find term structure of interest rates b) You plan to issue four-year maturity bonds priced at $980. At what level should you plan to set the coupon on your bond? c) Your company does not have money to pay coupons, and thus plans rather to issue discount bonds instead of coupon bonds. At what price do you expect to sell the zero-coupon bonds with the same, four year maturity
Explanation / Answer
Step-1:
Calculation of Interest rates:
= 63 / 995
= 0.063
= 75 / 998
= 0.075
= 66.50 / 985.25
= 0.0675
Step-2:
Current yield = Annual coupon / market value
= 942 / 980
= 0.9612 or 96.12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.