Need Urgent help to Part-c --- Many Thanks There are two portfolios, A and B. Po
ID: 2732383 • Letter: N
Question
Need Urgent help to Part-c --- Many Thanks
There are two portfolios, A and B. Portfolio A has an average return of 11% per year, and a market beta of 1.5. Portfolio B on the other hand has a Sharpe ratio of 0.3. Assume that CAPM holds, and the risk-free rate is 2%. Find the expected excess return of the market portfolio. If the market has a Sharpe ratio of 0.5, find the correlation between the returns of portfolio B and the market portfolio. Suppose there is an asset C, which is perfectly negatively correlated with asset B, and has a covariance of 0.036 with the market portfolio. What is the standard deviation of stock C? What should be the expected return of stock C for it to be correctly priced by CAPM?Explanation / Answer
(a)
Thus, expected excess return of the market portfolio is 3%
CAPM holds So, Expected return = Risk free rate+Beta*(market Return-Risk freee return) 11 = 2+1.5*(Market return-2) 6 = Market reurn-2 Market return = 8 Market return = 8% Average return = 11% Excess return = 3%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.