The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2733362 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 7,000 shares of stock outstanding. The company has declared a dividend of $1.80 per share. The stock goes ex dividend tomorrow. Ignoring any tax effects, what is the stock selling for today? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Ignoring any tax effects, what will it sell for tomorrow? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Ignoring any tax effects, what will the balance sheet look like after the dividends are paid? (Do not round intermediate calculations.)Explanation / Answer
stock selling price today=Market value of equity/shares outstanding=394,100/7,000=56.30
Thus stock price today=$ 56.30 per share
stock selling price tomorrow
= (Market value of equity-Dividends paid)/shares outstanding (equity drops by dividends paid)
= (394,100-1.8*7000) /7,000=(394,100/7,000)-1.8
= 56.30 - 1.80
= 54.50
Thus , Tomorrow stock price is $ 54.50 per share.
Thus stock price tomorrow =$ 54.50 per share
Cash=44100-1.8*7000=31500
Equity=394100-7000*1.8=381500
Cash 31500 Equity 381500 Fixed Assets 350000 Total 381500 Total 381500Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.