The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2733402 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 7,000 shares of stock outstanding. Instead of a dividend of $1.80 per share, the company has announced a share repurchase of $12,600 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
current shares(n0)=7000
Current equity(E0)=394100
Dividend=1.80
Share repuchase of $ worth stocks=12600
Price per share(po)=E0/n0=394100/7000=56.3
NO.of shares repurchased =12600/P0=223.801
Outstanding shares=7000-223.801=6776.1989 0r 6776.21
Price per shares after repurchase=(7000*56.3-7000*1.80)/6776.21
=(394100-12600)/6776.21=56.29
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.