Jetson Spacecraft Corp. shows the following information on its 2011 income state
ID: 2734840 • Letter: J
Question
Jetson Spacecraft Corp. shows the following information on its 2011 income statement: sales = $380,000; costs = $300,000; other expenses = $7,900; depreciation expense = $15,000; interest expense = $13,000; taxes = $15,435; dividends = $10,000. In addition, you’re told that the firm issued $4,500 in new equity during 2011 and redeemed $3,000 in outstanding long-term debt.
What is the 2011 operating cash flow?
What is the 2011 cash flow to creditors?
What is the 2011 cash flow to stockholders?
If net fixed assets increased by $20,000 during the year, what was the addition to NWC?
Jetson Spacecraft Corp. shows the following information on its 2011 income statement: sales = $380,000; costs = $300,000; other expenses = $7,900; depreciation expense = $15,000; interest expense = $13,000; taxes = $15,435; dividends = $10,000. In addition, you’re told that the firm issued $4,500 in new equity during 2011 and redeemed $3,000 in outstanding long-term debt.
Explanation / Answer
(A) Operating Cash Flows in 2011 -
Sales $ 380000
Less : Costs $ 300000
Less : Other Expenses $ 7900
Less : Taxes $ 15435
Operating Cash Flows $ 56665
(B) Cash Flow to the creditors :
Interest paid - Net New borrowing
= $ 13000 - $ 3000
= $ 10000 will be the cash flow to creditors
(c) Cash Flow to Stock Holders :-
Dividends paid - New Net Equity
= 10000 -4500
= $ 5500
(d) Addition to NWC
= Sales - Cost - other Expenses - Interest Expenses - Taxes - Dividend + New Equity Issued - Outstanding Long Term Debt - ( Depreciation Expenses + Fixed Assets Increased )
= 380000 - 300000 - 7900 - 13000 - 15435 - 10000 + 4500 - 3000 - ( 15000 + 20000 )
= $ 165
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.