AIA Inc. is looking to manage its cash position using the EOQ model. The company
ID: 2734993 • Letter: A
Question
AIA Inc. is looking to manage its cash position using the EOQ model. The company is consuming cash at the rate of $6600 per day, and is open for business 365 days in the year. Each time the firm sells securities to obtain the cash, it costs them $200. The interest rate is 2.80%. What are the total costs (annual storage costs + annual order costs) associated with the EOQ?costs them $200. The interest rate is 2.80%. What are the total costs (annual storage costs + annual order costs) associated with the EOQ?
Explanation / Answer
EOQ=Sq Root (2*Ordering cost per order*Annual Usage)/Carrying cost of one unit per year Given : Ordering cost per order =$200 Annual cash usage =6600*365= $ 2,409,000 Carrying cost of one unit per year =$0.028 per year EOQ =Sq Root (2*200*2409000)/0.028=185511 So EOQ =$185,511 `No Of orders in years =2409000/185511= 12.99 nos Total Ordering cost =13*200= $ 2,597.15 Average Cash holding =185511/2= 92,756 Carrying cost =92756*2.8%= $ 2,597.15 So Total Cost Associated with the EOQ=2597.15+2597.15= $ 5,194.31
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.