It is 15 august 2008 and bond matures on 15 august 2018. - Coupon payments on 15
ID: 2735113 • Letter: I
Question
It is 15 august 2008 and bond matures on 15 august 2018.
- Coupon payments on 15 February + 15 August each year
- Annual coupon rate is 4.000%
- Current yield = 1.2%
- 14 August you buy a note
- Ignore difference of one day to the coupon payment date and let the yield be the same as current.
a. What would you expect for price of the note, as a percentage of the face value?
b. Suppose the duration of the note in a. is 2,38 years. If relevant interest rates increase 25% (or 0,25), what is the change in the price of the note?
Explanation / Answer
a.
Annual coupon rate = 4% Face value = 1000 Current yield = 1.20% Annual coupon interest = Face value*Annual coupon rate = 1000*4% = 40 Current yiled = Annul coupon interest/Issue price 1.2% = 40/Issue price Issue price = 3,333 Face value = 1000 Issue price is the % of face value = 333%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.