Next year’s numbers include these: EBIT = 1,000 Depreciation = 250 Taxes = 100 N
ID: 2735687 • Letter: N
Question
Next year’s numbers include these:
EBIT = 1,000 Depreciation = 250 Taxes = 100
Net increase in Working Capital = 50
Net Increase in Capital Expenditure = 250
Long-term sustainable growth = 4%
Risk free rate = 3% Beta = 1.5%
Equity Risk Premium = 7%
D/E = 0.333
Investment = -$10,000 (occurs at time = 0)
Cost of debt (prior to tax adjustment) = 7%
Corporate tax rate = 33%
FIND: Net Present Value (NPV). Use CFFA for cash flow and WACC for the discount rate.
Explanation / Answer
Cash flow = CFFA = EBIT -Taxes -change in working capital -net increase in capital expenditure
=1000-100- 50- 250
= 600
Cost of Equity =riskfree rate + Beta *equity risk premoum
= 3% + 1.5% * 7%
=13.5%
Cost fo debt = 7%*(1-.33)
=4.69%
D/E = 0.33
= E/(E+D) = 1/1.33 =0.25
D/(E+D) = 0.75
Hence wacc =0.75*13.5% +0.25*4.69% =11.29%
Hence value = = CFFA/(wacc-g)
= 600/(.1129 - .04) = 8221.994
NPV = -10000 +8221.94
which is negative at -1774.01
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.