Solve the following by the Trial and Error method as outlined in the text and ex
ID: 2735731 • Letter: S
Question
Solve the following by the Trial and Error method as outlined in the text and explained in the recording (Excel solutions will not be accepted). Your solution must show all equations with the factor values inserted (12), and the answer (3). The first cost of a product sold by JadaTech Inc. was $378,000. It has annual costs of $147,000 and annual revenues of $264,000. A salvage value of $99,000 was realized when the product was discontinued after 8 years. What rate of return did JadaTech make on the product?
Explanation / Answer
The Rate of Return can be calculated with the use of following formula:
NPV = 0 = Cash Flow Year 0 + Cash Flow Year 1/(1+Rate of Return )^1 + Cash Flow Year 2/(1+Rate of Return )^2 + Cash Flow Year 3/(1+Rate of Return )^3 + Cash Flow Year 4/(1+Rate of Return )^4 + Cash Flow Year 5/(1+Rate of Return )^5 + Cash Flow Year 6/(1+Rate of Return )^6 + Cash Flow Year 7/(1+Rate of Return )^7 + Cash Flow Year 8/(1+Rate of Return )^8
________
Here, Cash Flow Year 0 = -$378,000
Annual Cash Flow (Year 1 - Year 7) = 264,000 - 147,000 = $117,000
Terminal Year Cash Flow (Year 8) = 117,000 + 99,000 = $216,000
________
Now, we can use Trial and Error Method to arrive at Rate of Return. We will calculate NPV at different Rates of Return as follows:
26%
NPV = -378,000 + 117,000/(1+26%)^1 + 117,000/(1+26%)^2 + 117,000/(1+26%)^3 + 117,000/(1+26%)^4 + 117,000/(1+26%)5 + 117,000/(1+26%)^6 + 117,000/(1+26%)^7 + 216,000/(1+26%)^8 = $16,748.67
___
27%
NPV = -378,000 + 117,000/(1+27%)^1 + 117,000/(1+27%)^2 + 117,000/(1+27%)^3 + 117,000/(1+27%)^4 + 117,000/(1+27%)5 + 117,000/(1+27%)^6 + 117,000/(1+27%)^7 + 216,000/(1+27%)^8 = $5,930.72
___
28%
NPV = -378,000 + 117,000/(1+28%)^1 + 117,000/(1+28%)^2 + 117,000/(1+28%)^3 + 117,000/(1+28%)^4 + 117,000/(1+28%)5 + 117,000/(1+28%)^6 + 117,000/(1+28%)^7 + 216,000/(1+28%)^8 = -$4,393.17
___
As the NPV gets convered from a positive value at 27% to a negative value at 28%, the rate of return will lie between 27% to 28%. We will continue with the process of trying other rates till the time the NPV becomes zero.
27.50%
NPV = -378,000 + 117,000/(1+27.50%)^1 + 117,000/(1+27.50%)^2 + 117,000/(1+27.50%)^3 + 117,000/(1+27.50%)^4 + 117,000/(1+27.50%)5 + 117,000/(1+27.50%)^6 + 117,000/(1+27.50%)^7 + 216,000/(1+27.50%)^8 = $708.89
___
27.60%
NPV = -378,000 + 117,000/(1+27.60%)^1 + 117,000/(1+27.60%)^2 + 117,000/(1+27.60%)^3 + 117,000/(1+27.60%)^4 + 117,000/(1+27.60%)5 + 117,000/(1+27.60%)^6 + 117,000/(1+27.60%)^7 + 216,000/(1+27.60%)^8 = -$320.99
___
As the NPV gets convered from a positive value at 27.50% to a negative value at 27.60%, the rate of return will lie between 27.50% to 27.60%. We will continue with the process of trying other rates till the time the NPV becomes zero.
27.55%
NPV = -378,000 + 117,000/(1+27.55%)^1 + 117,000/(1+27.55%)^2 + 117,000/(1+27.55%)^3 + 117,000/(1+27.55%)^4 + 117,000/(1+27.55%)5 + 117,000/(1+27.55%)^6 + 117,000/(1+27.55%)^7 + 216,000/(1+27.55%)^8 = $193.36
___
27.56%
NPV = -378,000 + 117,000/(1+27.56%)^1 + 117,000/(1+27.56%)^2 + 117,000/(1+27.56%)^3 + 117,000/(1+27.56%)^4 + 117,000/(1+27.56%)5 + 117,000/(1+27.56%)^6 + 117,000/(1+27.56%)^7 + 216,000/(1+27.56%)^8 = $90.39
___
27.57%
NPV = -378,000 + 117,000/(1+27.57%)^1 + 117,000/(1+27.57%)^2 + 117,000/(1+27.57%)^3 + 117,000/(1+27.57%)^4 + 117,000/(1+27.57%)5 + 117,000/(1+27.57%)^6 + 117,000/(1+27.57%)^7 + 216,000/(1+27.57%)^8 = -$12.52
As the NPV gets convered from a positive value at 27.56% to a negative value at 27.57%, the rate of return will lie between 27.56% to 27.57%. However, since the value of -$12.52 is very close to 0, we will take the final rate of return as 27.57%
Answer is 27.57%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.