An analyst evaluating securities has obtained the following information. The rea
ID: 2735891 • Letter: A
Question
An analyst evaluating securities has obtained the following information. The real rate of interest is 2.9% and is expected to remain constant for the next 5 years. Inflation is expected to be 2.8% next year, 3.8% the following year, 4.8% the third year, and 5.8% every year thereafter. The maturity risk premium is estimated to be 0.1 × (t – 1)%, where t = number of years to maturity. The liquidity premium on relevant 5-year securities is 0.5% and the default risk premium on relevant 5-year securities is 1%.
a. What is the yield on a 1-year T-bill? Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places.
%
b. What is the yield on a 5-year T-bond? Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places.
%
c. What is the yield on a 5-year corporate bond? Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places.
%
Explanation / Answer
The formula for calculating Yield on Treasury Bills is:
Yield on Treasury Bills (r) = r* + IP where r* = real risk free rate, IP = Inflation Premium
The formula for calculating Yield on Treasury Bonds is:
Yield on Treasury Securities (r) = r* + IP + MRP where r* = real risk free rate, IP = Inflation Premium and MRP = Market Risk Premium
The formula for calculating Yield on Corporate Bond is:
Yield on Corporate Bond (r) = r* + IP + MRP + DRP + LP where r* = real risk free rate, IP = Inflation Premium and MRP = Market Risk Premium, DRP = Default Risk Premium and LP = Liquidity Premium
__________________
a)
Here, r* = 2.9% and IP = 2.8%
Using these values in the above formula, we get,
Yield on on a 1-year T-bill (r1) = 2.9% + 2.8% = 5.70% (answer)
_________
b)
Here, r* = 2.9%, IP = (2.8% + 3.8% + 4.8% + 5.8% + 5.8%)/5 = 4.60% and MRP = .1*(5-1)% = .4%
Using these values in the above formula, we get,
Yield on on a 5-year T-Bond (r5) = 2.9% + 4.60% + .4% = 7.90% (answer)
_________
c)
Here, r* = 2.9%, IP = (2.8% + 3.8% + 4.8% + 5.8% + 5.8%)/5 = 4.60%, MRP = .1*(5-1)% = .4%, DRP = 1% and LP = .5%
Using these values in the formula for Yield on Corporate Bond, we get,
Yield on Corporate Bond (r5) = 2.9% + 4.60% + .4% + 1% + .5% = 9.4% (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.