Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A project has the following estimated data: price = $58 per unit; variable costs

ID: 2736013 • Letter: A

Question

A project has the following estimated data: price = $58 per unit; variable costs = $36 per unit; fixed costs = $20,000; required return = 10 percent; initial investment = $30,000; life = six years.

  

Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

  

  

  

What is the financial break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

  

  

What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.)

  

A project has the following estimated data: price = $58 per unit; variable costs = $36 per unit; fixed costs = $20,000; required return = 10 percent; initial investment = $30,000; life = six years.

Explanation / Answer

Contribution per unit= Sales – Variable cost=$58-$36=$22

Depreciation = Cost of Asset- Salvage value / Life of Asset

                                =$30,000-0/6

                                =$5,000

Accounting Breakeven point in units= Fixed cost+ Depreciation/ Contribution per unit

                                                                  =$20,000+$5,000/22

                                                                   =$25,000/22

                                                                   =1,136 units

Cash break even point in unit = Fixed costs- Non-cash expenses/Selling price per unit - variable cost per unit.

                                            =$20,000/22

                                            =909 units

Note; Assumed Depreciatio not included in fixed cost                                   

required retun=Investment x rate of return= $30,000 x 10%=$3,000

Financial Break even point =Fixed cost+ Depreciation+ required retun/Contribution per unit

                                                 =$20,000+$5,000+$3,000/22

                                                 =$28,000/22

                                                   =1,273 units

Degree of Operating Leverage= Sales- Variable Cost/ Sales – variable cost- Fixed cost

                                                        =Contribution/ Contribution- Fixed Cost

                                                      =22 x 1,273 /22 x 1,273-20,000

                                                      =28,006/28,006-20,000

                                                     =28,006/8,006

                                                    =1.4003

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote