Sloan Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly
ID: 2736308 • Letter: S
Question
Sloan Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,800 per unit; variable costs = $360 per unit; fixed costs = $1.5 million; quantity = 82,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ±20 percent. What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case scenario analysis? What about the worst-case scenario? Scenario Units Sales Unit Price Unit Variable cost Fixed Costs Base $ $ $ Best Worst
Explanation / Answer
Base lower upper Unit Sales 82000 65600 98400 Price per unit $1800 $1440 $2160 Variable Costs $360 $288 $432 Fixed cost $1500000 $1200000 $1800000 Scenario Unit sales Unit price Unit Variable Cost Fixed Cost Base Case 82000 $1800 $360 $1500000 Best Case 98400 $2160 $432 $1800000 Worst Case 65600 $1440 $288 $1200000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.