Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Carter Corporation\'s sales are expected to increase from $5 million in 2012 to

ID: 2736397 • Letter: C

Question

Carter Corporation's sales are expected to increase from $5 million in 2012 to $6 million in 2015, or by 20%. Its assets totaled $2 million at the end of 2014. Carter is at full capacity, so its assets must grow in proportion to projected sales. At the end of 2014, current liabilities are $1 million, consisting of $250,000 of accounts payable, $500,000 of notes payable, and $250,000 of accrued liabilities. Its profit margin is forecasted to be 5%, and the forecasted retention ratio is 35%. Use the AFN equation to forecast the additional funds Carter will need for the coming year. Write out your answer completely. For example, 5 million should be entered as 5,000,000. Round your answer to the nearest cent.

Explanation / Answer

1.Calculation of additional funds needed using AFN Equation method :

        AFN = Projected Increase in Assets - Spontaneous increase in assets - any increase in retained earnings

                Given that increment in Sales is 20 % and assets must grow in proportion to projected sales.

                         Assets in 2014 = $20,00,000

                 Increment in assets = $400,000 (2000000*20%)

                        Profit margin     = 5%

                    Sales projected     = $60,00,000

                          profit in dollars= $300000

                        Retention ratio = 35%

     Increase in retained earnings= $105000 (300000*35%)

                          liabilities ,2014= $10,00,000

          Spontaneous increment would be applicable only to the liabilities other than long term liabilities.There was Notes payable $500000 which is a long term liability that should be excluded from the Spontaneous increment portion.

              Spontaneous increment = $ 100,000 ( (1000000 - 500000) *20%) (there is no long term debt)

         Additional funds required = $400000 - $100000 - $105000

                                                  = $195000

           Since it was showing positive balance,company have to think about the projections once again

   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote