Suppose you know a company\'s stock currently sells for $80 per share and the re
ID: 2736758 • Letter: S
Question
Suppose you know a company's stock currently sells for $80 per share and the required return on the stock is 16 percent. You also know that the total return on the stock is evenly divided between a capital gains yield and a dividend yield.
If it's the company's policy to always maintain a constant growth rate in its dividends, what is the current dividend per share?
$11.85
$6.40
$6.48
$5.63
$5.93
Suppose you know a company's stock currently sells for $80 per share and the required return on the stock is 16 percent. You also know that the total return on the stock is evenly divided between a capital gains yield and a dividend yield.
Explanation / Answer
Here in the problem divided and capital gains yield yield is even.
Therefore Given Dividend Yield = 16/2 = 8 %
Current price of te stock = $ 80.00
We know
(Dividend 1)/Current Price= 0.08
D1 = 80.00 * 0.08 = 6.40
Therefore Current Dividend (D0) = 6.40/1.08 = 5.925 say $ 5.93
The current dividend per share = $ 5.93
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.