Hi please solve this :) Thank you!! Quantitative Problem: Winston Inc. is trying
ID: 2736976 • Letter: H
Question
Hi please solve this :) Thank you!!
Quantitative Problem:
Winston Inc. is trying to determine the effect of its inventory turnover ratio and days sales outstanding on its cash conversion cycle. Winston's 2015 sales (all on credit) were $143,000 and its cost of goods sold was 75% of sales. It turned over its inventory 8.44 times during the year. Its receivables balance at the end of the year was $13,108.05 and its payables balance at the end of the year was $7,409.96. Using this information calculate the firm's cash conversion cycle. Round your answer to the nearest whole. Round the days amounts in your intermediate calculations to the nearest whole day. Do not round other intermediate calculations.
days.
B.)Winston Inc. buys $8.4 million of materials (net of discounts) on terms of 2/10, net 50; and it currently pays after 10 days and takes the discounts. Adams plans to expand, which will require additional financing. If Adams decides to forgo discounts, how much additional credit could it obtain? Round your answer to the nearest cent. Do not round your intermediate calculations. Use 365 day in a year.
C.) What would be the nominal and effective cost of such a credit? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations. Use 365 day in a year.
Nominal cost: %
Effective cost:
D.) If the company could receive the funds from a bank at a rate of 9%, interest paid monthly, based on a 365-day year, what would be the effective cost of the bank loan? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
Part A)
The cash conversion cycle can be calculated with the use of following formula:
Cash Conversion Cycle = Inventory Conversion Period + Receivables Collection Period - Accounts Payable Period
where Inventory Conversion Period = 365/Inventory Turnover Ratio, Receivables Collection Period = 365/Accounts Receivables Turnover Ratio and Accounts Payable = 365/Accounts Payable Turnover Ratio
________
Using the information provided in the question, we get,
Inventory Turnover Ratio (given) = 8.44
Accounts Receivable Turnover Ratio = Sales/Accounts Receivables = 143,000/13,108.05 = 10.91
Accounts Payable Turnover Ratio = Cost of Goods Sold/Accounts Payable = (143,000*75%)/7,409.96 = 14.47
Using these values in the above formula for cash conversion cycle, we get,
Cash Conversion Cycle = 365/8.44 + 365/10.91 - 365/14.47 = 51 Days
________
Part B)
The value of additional credit can be calculated with the use of following formula:
Value of Additional Credit = (Value of Materials)/365*(Total Credit Period - Discount Period)
Using the information provided in the question, we get,
Value of Additional Credit = 8,400,000/365*(50-10) = $920,547.95 or $920,548
________
Part C)
The cost of nominal trade credit can be calculated with the use of following formula:
Cost of Nominal Trade Credit = Discount Percentage/(1-Discount Percentage)*365/(Total Credit Period - Discount Period)
Using the information provided in the question, we get,
Cost of Nominal Trade Credit = 2%/(1-2%)*365/(50 - 10) = 18.62%
_______
The cost of effective trade credit can be calculated as follows:
Cost of Effective Trade Credit = (1+Discount Percentage/(1-Discount Percentage))^(365/(Total Credit Period - Discount Period) - 1 = (1+2%/(1-2%))^(365/(50-10)) - 1 = 20.24%
_______
Part D)
The effective cost of bank loan can be calculated as follows:
Effective Cost of Bank Loan = (1+Interest Rate/12)^(12) - 1 = (1+9%/12)^12 - 1 = 9.38%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.