After graduation, you plan to work for Mega Corporation for 10 years and then st
ID: 2737245 • Letter: A
Question
After graduation, you plan to work for Mega Corporation for 10 years and then start your own business. You expect to save $5,000 a year for the first 5 years and $10,000 annually for the following 5 years, with the first deposit being made a year from today. In addition, your grandfather just gave you a $20,000 graduation gift which you will deposit immediately. If the account earns 8% compounded annually, how much will you have when you start your business 10 years from now?
$185,976
$116,110
$217,513
$144,944
$128,349
Explanation / Answer
For 1st 5 years,
FV = (rate,nper,pmt,pv)
rate = 8%
nper = 5
pmt = 5000
pv = 20000
FV = (8%, 5,5000,20000) = $58,720
For next 5 years,
FV = (8%, 5,10000,58720)
= $144,944
Therefore, 4th option is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.