You buy a bond for $958 that has a coupon rate of 6.2% and a 5-year maturity. A
ID: 2737656 • Letter: Y
Question
You buy a bond for $958 that has a coupon rate of 6.2% and a 5-year maturity. A year later, the bond price is $1,088 (Assume a face value of $1,000 and annual coupon payments.) What is the new yield to maturity on the bond? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Yield to maturity % What is your rate of return over the year? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Rate of return %Explanation / Answer
Answer:a
At a price of $1,088 and remaining maturity of 4 years, find the bond’s yield to maturity by solving for r in the following equation:
1088=$62*PVIFA(r%,4)+$1000*PVIF(r%,4)
r= 3.79%
Using a financial calculator, enter
n= 4, PV = 1,088, FV = 1,000, PMT = 62; then compute
i= 3.79%.
Answer:b Rate of return=[(Coupons received + Capital Gain)/Initial Investment ]*100
=[[62 + (1088-958) ] / 958 ]*100
= 20.04%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.