Locate the Treasury issue in Figure 7.4 maturing in February 2024. Assume a par
ID: 2737763 • Letter: L
Question
Locate the Treasury issue in Figure 7.4 maturing in February 2024. Assume a par value of $10,000.
What is the quoted price (in dollars) that you would receive for selling this bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What was the previous day’s quoted price (in dollars) to purchase the bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What was the previous day’s quoted price (in dollars) to purchase the bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Face value of bond = $10,000
Bid price of bond = 99.0703
Ask Price of bond = 99.6719
Quoted price that will receive by selling the bond is the ask price of bond. So total amount receive after sell of bond is calculated below:
Sale price = $10,000 × 99.6719 / 100
= $9,967.19
Quoted price that will receive by selling the bond is $9,967.19.
Similarly previous day quoted price for purchase of bond is the bid price of bond. So purchase price of bond is calculated below:
Purchase price = $10,000 × 99.0703 / 100
= $9,907.03
Previous day quoted price for purchase of bond is $9,907.03.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.