Chesapeake Yachting Gear is analyzing a proposed project. The company expects to
ID: 2737810 • Letter: C
Question
Chesapeake Yachting Gear is analyzing a proposed project. The company expects to sell 6,000 units, plus or minus 3 percent. The expected variable cost per unit is $11 and the expected fixed costs are $158,000. The fixed and variable cost estimates are considered accurate within a plus or minus 4 percent range. The depreciation expense is $68,000. The tax rate is 30 percent. The sales price is estimated at $64 a unit, give or take 2 percent. What is the operating cash flow under the best case scenario?
$86,228
$100,610
$116,440
$137,503
$150,943
$86,228
$100,610
$116,440
$137,503
$150,943
Explanation / Answer
$150,943 Statement showing computations Particulars Amount No of Units Sold = 6000 *1.03 6,180.00 Sales Price = 64*1.02 65.28 Sales Revenues 403,430.40 Total Costs Less Variable Costs = 6180 *11*.96 65,260.80 Less Fixed Costs = 158,000*.96 151,680.00 Less Depreciation 68,000.00 Total Costs 284,940.80 Income before Tax 118,489.60 Tax @30% 35,546.88 Income after Tax 82,942.72 Add: Depreciation 68,000.00 Operating Cash flow 150,942.72
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.