A firm has the following book-value balance sheet; Debt =$ 28 ,000, Common Stock
ID: 2738046 • Letter: A
Question
A firm has the following book-value balance sheet; Debt =$ 28 ,000, Common Stock ($1 par)= 10 and Retained Earnings = $ 19 ,000. The book value of assets is the total of Debt, Common Stock and Retained Earnings. The firm's bonds are currently selling at par and the firm's stock is currently selling for $ 19 . The firm's tax rate is 31 %. What is the value of the firm's tax shield (i.e. the change in firm value due to the use of leverage in the capital structure)? Show your answer to the nearest $1. Do not use commas or the $ sign in your answer.
Explanation / Answer
The value of the Tax shield is independent of the interest rate on debt.
Value of the Tax shield = Debt * Tax Rate = 28000*0.31 = 8680
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.