Sidman Products\' common stock currently sells for $46 a share. The firm is expe
ID: 2738439 • Letter: S
Question
Sidman Products' common stock currently sells for $46 a share. The firm is expected to earn $5.52 per share this year and to pay a year-end dividend of $3.80, and it finances only with common equity.
If investors require a 12% return, what is the expected growth rate? Round your answer to two decimal places.
%
If Sidman reinvests retained earnings in projects whose average return is equal to the stock's expected rate of return, what will be next year's EPS? (Hint: g = (1 - Payout rate)(ROE).) Round your answer to the nearest cent.
Explanation / Answer
If we assume a constant growth rate g for the compdany's dividens,
P0 = Div1/ (r-g)
where P0 is current price = $46
Div1= Current period dividend per share = $3.80
r = Expected rate of return = 0.12
Thus, g = 0.12 - 3.8/46 = 0.0374 = 3.74%
As the retained earnings have the same rate of return,
E1 = E0 (1+r) = 5.52* (1.12) = $6.18
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.