A firm\'s common stock currently sells for $40 per share. The firm recently paid
ID: 2738850 • Letter: A
Question
A firm's common stock currently sells for $40 per share. The firm recently paid a dividend of $2 per share on its common stock, and investors expect the dividend to grow indefinitely at a constant rate of 10% per year. What's the firm's cost of common stock using DCF approach?
9.5%
10.0%
15.5%
16.5%
A stock is selling for $50 in the market. The company's beta is 1.2, the market risk premium (rM - rF) is 5%, and the risk-free rate is 3%. The most recent dividend paid is D0 = $2 and dividends are expected to grow at a constant rate g. What's the dividend growth rate g for this stock?
3.00%
4.19%
4.81%
5.0%
Using the above information, find the stock's capital gain yield.
3.00%
4.19%
4.81%
5.0%
Using the information from above Question, find the stock's dividend yield.
3.00%
4.19%
4.81%
5.0%
9.5%
10.0%
15.5%
16.5%
Explanation / Answer
1.
2.
4.
Price = Do(1+g)/(ke-g) 40 = 2(1+0.10)/(Ke-0.10) 40 = 2.2/(Ke-0.10) Ke-0.10 = 2.2/40 Ke-0.10 = 0.055 Ke = 0.055+0.10 Ke = 0.155 Ke = 15.5%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.