Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear asse
ID: 2738933 • Letter: A
Question
Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,080 per unit; variable cost = $300 per unit; fixed costs = $4.81 million; quantity = 71,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ± 16 percent.
What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case and worst-case scenario analysis? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers in dollars, not millions of dollars. Round your answers to the nearest whole dollar amount (e.g.,1,234,567).)
Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,080 per unit; variable cost = $300 per unit; fixed costs = $4.81 million; quantity = 71,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ± 16 percent.
Explanation / Answer
In the best case scenario, unit sales and selling price would increase, and costs would decrease
In the worst case scenario, unit sales and selling price would decrease, and costs would increase.
Scenario Unit Sales Unit Price Unit Variable Cost Fixed Costs Base case 71,000 $ 1,080 $ 300 $ 4,810,000 Best case 82,360 $ 1,252.80 $ 252 $ 4,040,400 Worst case 59,640 $ 907.20 $ 348 $ 5,579,600Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.