Winnebagel Corp. currently sells 35,000 motor homes per year at $73,000 each, an
ID: 2739127 • Letter: W
Question
Winnebagel Corp. currently sells 35,000 motor homes per year at $73,000 each, and 14,500 luxury motor coaches per year at $110,000 each. The company wants to introduce a new portable camper to fill out its product line; it hopes to sell 30,000 of these campers per year at $16,500 each. An independent consultant has determined that if Winnebagel introduces the new campers, it should boost the sales of its existing motor homes by 2,300 units per year, and reduce the sales of its motor coaches by 1,000 units per year. What is the amount to use as the annual sales figure when evaluating this project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g. 1,234,567.) Annual sales
Explanation / Answer
Sales due solely to the new product line are:
30,000($16,500) = $495,000,000
Increased sales of the motor home line occur because of the new product line introduction; thus :
2,300($73,000) = $167,900,000
in new sales is relevant. Erosion of luxury motor coach sales is also due to the new mid-size campers;thus :
1,000($110,000) = $110,000,000 loss in sales
is relevant. The net sales figure to use in evaluating the new line is thus :
Net sales = $495,000,000 + 167,900,000 – 110,000,000
Net sales = $552,900,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.